ettihas@gmail.com

ניצול יחסי מרות הגדרה

יחסי מרות הם מערכת יחסים בהם לצד אחד במערכת היחסים יש שליטה והשפעה על הצד השני. השליטה וההשפעה יכולות להיות גם באופן עקיף לא רק ישיר. כלומר גם בין בעל סמכות שאיננו ממונה ישירות על העובדת.

בפסיקה נקבע כי מערכת יחסים מינית בין ממונה לכפופה יכולה להיכלל במסגרת החוק להטרדה מינית. כאשר מתקיימת מערכת יחסים מינית בין בכיר לכפופה (עובדת הכפופה לו), מתקיימת חזקת יחסי מרות. מכיוון שכך על הצד הבכיר במערכת היחסים להוכיח שמערכת היחסים התקיימה בהסכמה אמיתית והדדית של שני הצדדים ולא עקב ניצול יחסי המרות.

 לכאורה יהיה מי שיטען שיש בכך כדי להפליל התנהגות אנושית נורמלית, שהרי מה לא בסדר במערכת יחסים שמנהלים שני בוגרים בהסכמה?

הנחת העבודה במקרים של קשר בין בעל מרות לעובדת הכפופה לו, היא כי  לא מדובר בקשר שוויוני. בעל המרות הוא בעל הכוח להחליט מה יהיה מעמדה של הכפופה, מה יהיו תנאי עבודתה, איזו תמורה תשולם לה. במקרה שהקשר יסתיים יכול הבכיר להתנכל לכפופה, להרע את תנאיה, ואפילו לפטרה.

בפסיקה נקבעו מספר מבחנים שנועדו לקבוע האם מערכת היחסים נבעה מניצול יחסי מרות. כך למשל, ככל שפערי הכוח בין הממונה לכפופה לו גדולים יותר, ככל שהפרש הגילאים בין הצדדים גדול יותר כך תתחזק המסקנה שמדובר בניצול יחסי מרות. כמו כן תיבחן יכולת ההשפעה של הממונה על מעמדה ועתידה של העובדת, ואף לשאלה, מי יזם את הקשר יש השפעה על המסקנה האם מדובר בניצול יחסי מרות.

חשוב מאוד להפנים את קביעותיו של בית הדין הארצי לעבודה. בין היתר נקבע כי לא נדרשת הבעת אי הסכמה מצידה של העובדת. רצון והסכמה חופשיים מחוץ למסגרת יחסי עבודה אינם מתיישבים עם רצון והסכמה הנובעים מניצולה של מרות ביחסי עבודה, וניתן לומר שבינם ובין רצון כן ואמתי אין דבר. גם יוזמה של העובדת לפיתוח הקשר עשויה להיחשב ניצול יחסי מרות. במיוחד כאשר מערכת היחסים מבוססת על יחסי מין מזדמנים המוגבלים למסגרת העבודה, ללא סימנים המעידים על רצון הדדי לפיתוח מערכת היחסים, במקרה כזה לא תתקבל טענת הגנה בדבר הסכמה או פיתוי מצד העובדת.

למשרדה של עורכת הדין אתי חסיד ניסיון רב בייצוג תובעים ונתבעים בהטרדה מינית. המשרד מעניק ליווי משפטי מקצועי ואמין לאחר בחינה מעמיקה של כל מקרה ומקרה.

ניצול יחסי מרות

ניצול יחס מרות בעבודה

מהם יחס מרות ? מדובר ביחסים במסגרתם לצד אחד במערכת היחסים יש השפעה ושליטה על הצד השני. אין הדבר אומר שצריך להיות קשר ישיר בין המנהל למועסקת ויתכן ומדובר גם בקשר עקיף. ניצול יחסי מרות מתייחס למצב בו הממונה מנצל את השפעתו וכוחו על הכפופה לו על מנת לקיים עמה מערכת יחסים, זאת מתוך הידיעה כי היא לא תתנגד עקב יחסי התלות והמרות הקיימים.

 

כיצד בוחנים ניצול יחסי מרות

יש שיטענו כי מדובר במערכת יחסים נורמלית בין שני אנשים בוגרים, אך החוק קובע כי כאשר מתקיימת מערכת יחסית מינית בין בכיר לכפופה לו יהיה על הממונה להוכיח כי מערכת היחסים התקיימה בהסכמה הדדית ולא עקב ניצול המרות. הדבר נובע מההנחה כי במידה והקשר יסתיים יוכל בעל הכוח להתנכל לעובדת, להרע את תנאיה ואפילו לפטרה.

שעת מבחן

כאשר בית המשפט מגיע לבחון נושא זה ישנם כמה מדדים על פיהם נקבעת מידת הניצול של יחסי המרות :

  • במידה והממונה יזם את היחסים עולה החשד כי מדובר בניצול יחסי מרות
  • במידה וקיים פער גילאים גדול בין המעורבים עולה הסבירות כי יש ניצול יחסי מרות
  • במידה ויש לממונה יכולת השפעה רבה ומשמעותית כל מעמדה של העובדת מתקבלת תמונה המצביעה על ניצול יחסי מרות
  • גם במידה והעובדת יזמה את הקשר החוק רואה זאת כניצול יחסי מרות, בעיקר כאשר מדובר ביחסי מין מזדמנים במסגרת העבודה אשר לא היתה להם כל מטרה להפוך לקשר רציני

ניצול יחסי מרות בעבודה - עו"ד אתי חסיד

ניצול יחסי מרות : עו"ד אתי חסיד – המשרד שלך לעת צרה

עברתם הטרדה מכל סוג שהוא או שהוגשה נגדכם תביעה בגין הטרדה ? גיליתם כי אדם או ארגון גנבו לכם זכויות יוצרים ? נאלצים להתמודד עם מקרים חוזרים של לשון הרע והוצאת דיבה בפייסבוק ובמדיות אחרות ? מעסיקים עובדים וזקוקים לייעוץ בנוגע לחוקי העבודה ? נושאים אלה כמו גם מגוון נושאים אחרים מטופלים בהצלחה יתרה בעשור האחרון במשרדינו. אנו מחזיקים בסוללת עורכי דין מוכשרים ויצירתיים המציגים מקצוענות מן המעלה הראשונה בכל תיק ותיק. אנו שמים דגש על ליווי אישי ומכיל לאורך כל התהליך ומעניקים כתף תומכת ויציבה בכל הרגעים הקשים עד תום ההליכים.

קידום אתרים לעורכי דין בניית אתרים

למידע נוסף

054-2345919
ettihas@gmail.com

 אני מעוניין לקבל ניוזלטר עם מידע רלוונטי

Call
Mail