לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית בתשלום

מלאו את הפרטים וניצור קשר בהקדם
  החוק למניעת הטרדה מינית – מה השתנה מאז חקיקתו

  החוק למניעת הטרדה מינית – מה השתנה מאז חקיקתו

  החוק למניעת הטרדה מינית שנחקק ב-1998 שינה את הכללים אבל רוב האנשים לא מבינים מה השתנה.

  החוק, למעשה עיגן בתודעה הציבורית, נורמה שהייתה אמורה להיות ברורה לכל בר דעת, והיא, שכאשר אישה (או גבר) מביעה חוסר הסכמה למעשה או להתייחסות המינית – אין לכך פרשנות משנית. כלומר שאישה אומרת שהיא אינה מעוניינת אז החיזור או ההתייחסות או המעשה המיני צריכים להפסק לאלתר. ובמלים פשוטות לא הוא לא. הסירוב, אגב, צריך להיות מפורש, וברור. תחושה לא נוחה, פקפוק פנימי שאין להם ביטוי חיצוני, לא מספיקים.

  החוק החריג את החובה לסרב במפורש ביחסים שיש בהם מרות, שאז ההנחה היא שבגלל הנסיבות של יחסי המרות "המוטרד" יתקשה לסרב בגלוי. ההלכה המשפטית אף הגדילה לעשות וקבעה חזקה שאם מתקיימת מערכת יחסים מינית עם בעל מרות (מנהל, מטפל, רב, מורה וכד') , גם אם בהסכמה וגם אם ביוזמת הכפוף, מדובר למעשה בהטרדה מינית והנטל עובר אל "המטריד" להוכיח שלא היה בכך ניצול יחסי מרות. עד כאן הכול טוב ויפה. אני מסייגת ומבהירה שאני מתייחסת כאן אך ורק ליחסים בין שני אנשים בוגרים.

  אלא שלא מעט פעמים, ואני נתקלת בזה יותר ויותר, ושלא יגידו לי שזה זניח. נשים (בד"כ מדובר בנשים אך לא רק) מנצלות את הסלידה הציבורית המוצדקת מהטרדות מיניות כדי "להלביש" טענת הטרדה מינית, על כל הרעות החולות המתרחשות במהלך יחסים עם פרטנר מיני. לפעמים הטענות המועלות מגיעות לכדי פוריטניות מוסרנית מקוממת.

  כך למשל, אישה בוגרת שקיימה יחסים מיניים עם גבר בהסכמה שנים רבות, מתעוררת יום אחד, לפעמים אחרי שנים, ומתבאסת על עצמה. זה קורה הרבה – יכול להיות שבדיעבד היא מבינה שהגבר הזה שהיא שכבה אתו הוא אדם נורא, היא לא מבינה מה היא עשתה אתו, למה בזבזה את זמנה על מערכת יחסים שלא היטיבה אתה, היא אפילו מתביישת בעצמה, מלקה את עצמה על כך ששיתפה פעולה עם כל מיני מעשיים מיניים – האישה הזו שעוברת תהליכים עם עצמה, חשה הצפה, היא כועסת, היא פגועה. הכול מובן. זה הזמן לבחון את עצמה ולהבין מה היה התפקיד שלה בכל העסק המלוכלך הזה. הבנה עמוקה תימנע ממנה להיכנס למערכת יחסים דומה בעתיד. אבל, כל זה רבותי, לא הופך את מערכת היחסים שהשאירה טעם רע, לתקיפה מינית.

  החוק למניעת הטרדה מינית לא עוסק באופיים של אנשים או בטיבם. החוק לא מתעניין בתחושות סובייקטיביות או בתהליכים נפשיים של מי שטוען להטרדה מינית – הפרמטרים לבחינה של מעשה כתקיפה מינית הם אובייקטיביים והשאלה הראשונה שישאל בית משפט, אם המקרה יגיע אליו, תהיה, האם מדובר במערכת יחסים בהסכמה בין שני בוגרים, כן או לא. ככל שהייתה הסכמה לא מדובר בהטרדה מינית.

  שתף

  לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית בתשלום

  מלאו את הפרטים וניצור קשר בהקדם
   מהי הטרדה מינית?

   הטרדה מינית היא התנהגות מילולית או פיזית בעלת אופי מיני שבו אחד הצדדים אינו מסכים לה מרצונו החופשי, כגון: סחיטה בעלת אופי מיני, מעשים מגונים, הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, התייחסויות מיניות חוזרות לאדם, התנהגות מבזה ומשפילה לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית.

   האם רומן בעבודה בין עובדת לבין הממונה עליה – מהווה הטרדה מינית?

   הנחת הבסיס היא שקשר מיני בין עובדת לבין הממונה מהווה ניצול יחסי מרות, ונטל ההוכחה עובר לממונה על מנת להוכיח שמדובר במערכת יחסים זוגית אמיתית ולא בניצול יחסי מרות. לפיכך, ככל שמדובר בקשר מיני בלבד ולא במערכת יחסים זוגית אמיתית, ייחשב הדבר הטרדה מינית. הרציונל הוא שהעובדת לא יכולה להתנגד באופן חופשי מחשש שיבולע לה ולכן הסכמתה לקיים את הקשר המיני לאו הסכמה היא. במקרה שמדובר ברומן אמיתי על הממונה להפסיק את יחסי המרות, כלומר לחדול מלהיות הממונה, ולדווח על הקשר.

   מה לעשות אם הוגשה נגדי תלונה על הטרדה מינית בעבודה וזומנתי לבירור בקשר להטרדה מינית?

   רצוי מאוד לקבל ייעוץ משפטי, אם ניתן לפני הזימון לבירור. במהלך הייעוץ ניתן יהיה לברר עד כמה התלונה אכן מהווה הטרדה מינית על פי החוק והאם ניתן להתגונן כנגד התלונה. קיימת אי בהירות רבה בקשר להגדרה של הטרדה מינית. לא כל התנהגות בעל אופי מיני עולה כדי הטרדה מינית. בית המשפט קבע בעבר ש"אוי לנו, אם גבר הרוצה להניח יד על כתפה של אישה כדי לחזר אחריה, יידרש להגיש בקשה בכתב 30 יום מראש". האווירה הציבורית כיום בקשר להטרדה מינית טעונה מאוד ולעתים יש נטייה לייחס הטרדה מינית גם כאשר מדובר בהתנהגויות טבעיות הנעדרות אופי מיני. כך למשל ייצגתי רופא בכיר שנטען כלפיו שהטריד מינית פציינטית במהלך בדיקה הואיל ופתח לה את החזיה בלי רשות. גם אם נניח שהיה על הרופא להתנהג בנימוס ובעדינות ולבקש את רשותה של הפציינטית לפני פתיחת החזייה, לא היה שום דבר מיני במעשה שנעשה לצורך בדיקה רפואית. צריך להבין שתכלית החוק למניעת הטרדה מינית איננה להפוך את היחסים בין המינים לסטריליים גם לא לשמור על המוסר או על הצניעות.

   מה ייחשב ללשון הרע?

   לפי סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע, לשון הרע היא דבר שפרסומו יכול להשפיל אדם, לבזותו, לפגוע בעבודתו, או לפגוע בו בשל מאפיינים שאינם בשליטתו (גזעו, נטייתו המינית, מינו, דתו וכדומה) או בגין התנהגותו.

   מדובר בהגדרה רחבה ביותר. עילת התביעה לפי חוק איסור לשון הרע מתגבשת ברגע שמתקיימים שני תנאים מצטברים: (1) פורסם ביטוי, כמשמעות המונח "פרסום" בסעיף 2 לחוק, כלומר הביטוי הגיע לאדם אחד זולת הנפגע (2) תוכן הביטוי שפורסם עלול לפגוע בשמו הטוב של מי שהביטוי עוסק בו.

   האם אפשר לתבוע על תלונת שווא במשטרה?

   כעיקרון, התשובה היא כן. הכלל הוא שתלונות אשר הוגשו לרשות מוסמכת כמו המשטרה בתום לב יזכו להגנה מפני תביעות לשון הרע בהתאם להגנה שבסעיף 15(8) לחוק איסור לשון הרע.

   בשנים האחרונות, בתי המשפט צמצמו את תחולת הגנת תום הלב ואף עקפו את ההגנה הרחבה שהעניקה בעבר ההלכה למגישי תלונות השווא, בהחילם מבחנים אובייקטיביים בהתאם לנסיבות המקרים הספציפיים. לפיכך, שלא כבעבר, כיום אפשרי לנפגע, במידה והתלונה מתבררת כתלונת סרק, להגיש תביעה משפטית בעילת לשון הרע בגין הפגיעה בשמו הטוב.

   האם ניתן לתבוע מבעל אתר האינטרנט לגלות זהות של משמיץ מתחזה?

   במצב המשפטי הנהוג היום בישראל, עד שיחוקק חוק שיסדיר עניין זה, לא ניתן לחייב בעל אתר לחשוף זהות משמיץ מתחזה. מנהל האתר איננו שקול לעורך אמצעי התקשורת המסורתיים כמשמעותם בחוק איסור לשון הרע, ולכן לא נושא באחריות כך קבע ביהמ"ש העליון, בהעדיפו את ההגנה על הפרטיות על פני שמו הטוב של הנפגע.

   לצערנו, בהעדר כל נורמה מחייבת בעניין, נוצר למעשה מצב של הפקרות מוחלטת שמונעת מהנפגע להיפרע מהפוגע. עם זאת, הנפגע רשאי להיפרע מבעלי האתר, שאחריותו מתגבשת עם קבלת בקשה להסיר את הפרסום.

   דילוג לתוכן