לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית בתשלום

מלאו את הפרטים וניצור קשר בהקדם
  התנכלות בעבודה

  התנכלות או התעמרות בעבודה, הנקראת גם התנכלות תעסוקתית או העסקה פוגענית, מוגדרת כהתנהגות חוזרת ונשנית המתאפיינת באגרסיביות כלפי עמית לעבודה או כפוף. התנהגות זו יכולה לקבל ביטוי מילולי ולא מילולי ולהיות בעלת השפעה פסיכולוגית.

  ההתנכלות יכולה להיות קשת רחבה של התנהגויות, התנכלות פיזית או נפשית והיא מתאפיינת לרוב ביחס משפיל או מבזה, בהשלטת אווירה של פחד ואיומים, זלזול והמעטה בערכו של העובד ו/או הערות משפילות ומטרידות הגורמות לאדם סבל רגשי ומצוקה נפשית.

  בשנת 2015, אושרה בקריאה טרומית הצעת חוק למניעת התעמרות בעבודה אבל היא נתקעה. על פי הצעת החוק, המתעמר עשוי להיות ממונה, קולגה או ספק חיצוני. הצעת החוק מטילה על מקום העבודה אחריות למנוע ולטפל בהתעמרות בעבודה והיא קובעת פיצויים בסך 120,000 ₪ ללא הוכחת נזק לעובד שעבר התנכלות. הצעת החוק אף מחייבת את המעסיק לקבוע מסלול להגשה ובירור של תלונות על התנכלות ואף לפרסם תקנון למניעת התעמרות.

  בשלב זה, עד לאישור הצעת החוק, לא קיימת עילת תביעה עצמאית המעניקה פיצוי בגין התנכלות. ואולם לאחרונה החלו בתי הדין לעבודה לפסוק פיצוי לעובדים שמוכיחים התנכלות בעבודה וזאת באמצעות יצירת הקשרים בהם עשויה להתרחש התנכלות בעבודה, ובכלל זה: הטרדה מינית, חשיפת שחיתויות או אפליה.

  סוגי התנכלות בעבודה

  התנכלות בעבודה יכולה לבוא במספר צורות:

  • התנכלות על רקע הטרדה מינית.
  • התנכלות על רקע חשיפת שחיתות בעבודה.
  • התנכלות הנובעת מהפרת שוויון הזדמנויות בעבודה.
  • התנכלות תעסוקתית המאופיינת בבריונות ופגיעה בכבוד האדם.
  • אלימות נפשית ופיזית בעבודה.

  במקרים ההתנכלות היא עקב הטרדה מינית, חשיפת שחיתות או אפליה, ניתן לגבש תביעה. במקרים אחרים, סביר להניח כי התיק ייפול בין הכיסאות. בשל חשש מפיטורין עובדים רבים נרתעים מהגשת תביעה, אבל חשוב להדגיש כי החוק מטיל איסור על מעביד לפגוע בעבודתו של עובד לאחר הגשת תלונה נגדו או נגד עובדו.

  תופעת ההתנכלות התעסוקתית או התעמרות בעבודה נפוצה ביותר במקומות עבודה. לפי נתונים שמפרסם משרד הכלכלה 55% מהשכירים בישראל נפגעו בדרך זו אחרת מהתנכלות בעבודה.

  נטל ההוכחה בעניין התעמרות בעבודה מוטל על כתפי הנפגע. כדי להוכיח טענת התנכלות, רצוי להצטייד בעדויות, מסמכים, קבצי אודיו או וידאו ועוד.

  משרד עו"ד אתי חסיד

  משרדנו מעניק ייעוץ משפטי מקצועי וממוקד, וליווה מספר רב של לקוחות שנחשפו להתנהלות פוגענית בעבודה, ובכלל זה התנכלות והתעמרות.

  שתף

  לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית בתשלום

  מלאו את הפרטים וניצור קשר בהקדם
   דילוג לתוכן