לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית בתשלום

מלאו את הפרטים וניצור קשר בהקדם
  הטרדה מינית

  החוק הישראלי מתייחס בחומרה רבה לכל גילויי הטרדה מינית. החל משנות ה-80 החלו בתי המשפט להוציא תחת ידם הלכות מחמירות בכל הנוגע לגילויי הטרדה מינית. בשנת 1998, נחקק החוק למניעת הטרדה מינית. מדובר בחוק מתקדם שעשה סדר בכל הנוגע לנושא של הטרדה מינית בישראל.

  פנייה לערכאות בעניין הטרדה מינית מחייבת ייצוג על ידי עורך דין הטרדה מינית המנוסה בתיקים מסוג זה.

  מי צריך עו"ד הטרדה מינית?

  באילו נסיבות יכולה להתרחש הטרדה מינית?

  • הטרדה מינית בעבודה על ידי מעסיק  – אחת התופעות הנפוצות ביותר. מעסיק שבין היתר, מתייחס לכפוף לו באופן מיני, או מציע לו הצעות בעלות אופי מיני, או המקיים עמה יחסי מין או אפילו קשר רומנטי – חשוף לתביעה או לאישום פלילי בגין הטרדה מינית.
  • הטרדה מינית בין מטפל ומטופל – מדובר במקרים חמורים של הפרת אמון וניצול תלותו של המטופל במטפל. בדומה להטרדה מינית בעבודה, החוק הקל על דרכי הוכחת הטרדה מינית בין מטפל למטופלו, וזאת באמצעות העמדת חזקות לטובתה של המתלוננת. כך למשל, המתלוננת אינה צריכה להוכיח שהביעה התנגדות להטרדה.
  • הטרדה מינית במפגש חברתי – הטרדה מינית יכולה להתרחש בכל מקום: ברחוב, במשרד, בקליניקת טיפול, בבית קפה  ובכל מקום שבו יש התוועדות בין לפחות שני אנשים. החוק למניעת הטרדה מינית שם דגש מיוחד על הטרדה מינית המתרחשת תוך ניצול יחסי מרות, כגון בין מעסיק לעובדו, בין מטפל ומטופל, בין מורה לתלמידו ובין רב לחסידו. אולם, הרבה מאוד מההטרדות מתרחשות שלא במסגרת יחסי מרות, לעתים במפגשים אקראיים או בנסיבות חברתיות אחרות. כאשר לא מדובר ביחסי מרות, הוכחת ההטרדה המינית מורכבת יותר ויש להוכיח שההתייחסות המינית או ההצעות המיניות המשיכו גם לאחר שנענו בשלילה על ידי המוטרדת.

  תביעת הטרדה מינית – הליך מעצים המקנה שליטה למתלוננת

  נשים רבות נרתעות מלהגיש תלונה על הטרדה מינית. קיים חשש מהתגובה של הסביבה החברתית,  מהתהליך המשפטי הארוך, מהקושי הנפשי שבהצפה והחשיפה , וכמובן מסיכויי הצלחת התיק. אבל צריך לקחת בחשבון שניהול תביעה אזרחית נגד המטריד הוא גם תהליך מעצים שמחזיר את השליטה לידי המוטרדת ואף מאפשר לבוא חשבון עם המטריד.

  משרדי מתמחה בטיפול בתיקי הטרדה מינית, ומייצג מתלוננות ונילונים. במקרה של ייצוג מתלוננות, הטיפול ניתן ברגישות ובדיסקרטיות על מנת להשיג עבורן פיצוי בגין נזקים גופניים ונפשיים. ובמקרה של נילונים משרדנו פועל על מנת לצמצם את ההשלכות הנובעות מתלונה על הטרדה מינית.  משרדנו מייצג את המתלוננים והנילונים בכל הערכאות לרבות בבתי דין משמעתיים.

  שתף

  לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית בתשלום

  מלאו את הפרטים וניצור קשר בהקדם
   מהי הטרדה מינית?

   הטרדה מינית היא התנהגות מילולית או פיזית בעלת אופי מיני שבו אחד הצדדים אינו מסכים לה מרצונו החופשי, כגון: סחיטה בעלת אופי מיני, מעשים מגונים, הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, התייחסויות מיניות חוזרות לאדם, התנהגות מבזה ומשפילה לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית.

   האם רומן בעבודה בין עובדת לבין הממונה עליה – מהווה הטרדה מינית?

   הנחת הבסיס היא שקשר מיני בין עובדת לבין הממונה מהווה ניצול יחסי מרות, ונטל ההוכחה עובר לממונה על מנת להוכיח שמדובר במערכת יחסים זוגית אמיתית ולא בניצול יחסי מרות. לפיכך, ככל שמדובר בקשר מיני בלבד ולא במערכת יחסים זוגית אמיתית, ייחשב הדבר הטרדה מינית. הרציונל הוא שהעובדת לא יכולה להתנגד באופן חופשי מחשש שיבולע לה ולכן הסכמתה לקיים את הקשר המיני לאו הסכמה היא. במקרה שמדובר ברומן אמיתי על הממונה להפסיק את יחסי המרות, כלומר לחדול מלהיות הממונה, ולדווח על הקשר.

   מה לעשות אם הוגשה נגדי תלונה על הטרדה מינית בעבודה וזומנתי לבירור בקשר להטרדה מינית?

   רצוי מאוד לקבל ייעוץ משפטי, אם ניתן לפני הזימון לבירור. במהלך הייעוץ ניתן יהיה לברר עד כמה התלונה אכן מהווה הטרדה מינית על פי החוק והאם ניתן להתגונן כנגד התלונה. קיימת אי בהירות רבה בקשר להגדרה של הטרדה מינית. לא כל התנהגות בעל אופי מיני עולה כדי הטרדה מינית. בית המשפט קבע בעבר ש"אוי לנו, אם גבר הרוצה להניח יד על כתפה של אישה כדי לחזר אחריה, יידרש להגיש בקשה בכתב 30 יום מראש". האווירה הציבורית כיום בקשר להטרדה מינית טעונה מאוד ולעתים יש נטייה לייחס הטרדה מינית גם כאשר מדובר בהתנהגויות טבעיות הנעדרות אופי מיני. כך למשל ייצגתי רופא בכיר שנטען כלפיו שהטריד מינית פציינטית במהלך בדיקה הואיל ופתח לה את החזיה בלי רשות. גם אם נניח שהיה על הרופא להתנהג בנימוס ובעדינות ולבקש את רשותה של הפציינטית לפני פתיחת החזייה, לא היה שום דבר מיני במעשה שנעשה לצורך בדיקה רפואית. צריך להבין שתכלית החוק למניעת הטרדה מינית איננה להפוך את היחסים בין המינים לסטריליים גם לא לשמור על המוסר או על הצניעות.

   מה ייחשב ללשון הרע?

   לפי סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע, לשון הרע היא דבר שפרסומו יכול להשפיל אדם, לבזותו, לפגוע בעבודתו, או לפגוע בו בשל מאפיינים שאינם בשליטתו (גזעו, נטייתו המינית, מינו, דתו וכדומה) או בגין התנהגותו.

   מדובר בהגדרה רחבה ביותר. עילת התביעה לפי חוק איסור לשון הרע מתגבשת ברגע שמתקיימים שני תנאים מצטברים: (1) פורסם ביטוי, כמשמעות המונח "פרסום" בסעיף 2 לחוק, כלומר הביטוי הגיע לאדם אחד זולת הנפגע (2) תוכן הביטוי שפורסם עלול לפגוע בשמו הטוב של מי שהביטוי עוסק בו.

   האם אפשר לתבוע על תלונת שווא במשטרה?

   כעיקרון, התשובה היא כן. הכלל הוא שתלונות אשר הוגשו לרשות מוסמכת כמו המשטרה בתום לב יזכו להגנה מפני תביעות לשון הרע בהתאם להגנה שבסעיף 15(8) לחוק איסור לשון הרע.

   בשנים האחרונות, בתי המשפט צמצמו את תחולת הגנת תום הלב ואף עקפו את ההגנה הרחבה שהעניקה בעבר ההלכה למגישי תלונות השווא, בהחילם מבחנים אובייקטיביים בהתאם לנסיבות המקרים הספציפיים. לפיכך, שלא כבעבר, כיום אפשרי לנפגע, במידה והתלונה מתבררת כתלונת סרק, להגיש תביעה משפטית בעילת לשון הרע בגין הפגיעה בשמו הטוב.

   האם ניתן לתבוע מבעל אתר האינטרנט לגלות זהות של משמיץ מתחזה?

   במצב המשפטי הנהוג היום בישראל, עד שיחוקק חוק שיסדיר עניין זה, לא ניתן לחייב בעל אתר לחשוף זהות משמיץ מתחזה. מנהל האתר איננו שקול לעורך אמצעי התקשורת המסורתיים כמשמעותם בחוק איסור לשון הרע, ולכן לא נושא באחריות כך קבע ביהמ"ש העליון, בהעדיפו את ההגנה על הפרטיות על פני שמו הטוב של הנפגע.

   לצערנו, בהעדר כל נורמה מחייבת בעניין, נוצר למעשה מצב של הפקרות מוחלטת שמונעת מהנפגע להיפרע מהפוגע. עם זאת, הנפגע רשאי להיפרע מבעלי האתר, שאחריותו מתגבשת עם קבלת בקשה להסיר את הפרסום.

   דילוג לתוכן