לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית בתשלום

מלאו את הפרטים וניצור קשר בהקדם
  תביעה כספית בגין הטרדה מינית בעבודה

  אחת האפשרויות המשפטיות העומדות למוטרדת מינית היא הגשת תביעה כספית. למעשה, זוהי האפשרות העדיפה לרבות מהמוטרדות מינית, וזאת כפי שהסברתי במאמר נפרד.

  עם הגשת התביעה הכספית אין חובה להגיש תלונה במשטרה. כמו כן ניתן להגיש תביעה הן נגד המטריד והן נגד מקום העבודה, ככל שהמעסיק לא קיים את חובותיו בחוק.

  בתביעה בגין הטרדה מינית ובכלל זה בתביעה בגין הטרדה מינית במקום העבודה ניתן לזכות בפיצוי מירבי ללא הוכחת נזק בסך של 120,000 ₪. צריך לקחת בחשבון שבית המשפט פוסק רק לעתים נדירות את הסכום המירבי. בית הדין בוחן את נסיבות ההטרדה המינית, כך נבחנים במקרה של הטרדה מינית בעבודה, פערי הכוחות בין המוטרדת למטריד, חומרת ההטרדה המינית, האם התקיימו יחסי מרות, האם מדובר בהטרדה מינית חד פעמית או חוזרת. כמו כן בית המשפט או בית הדין בוחנים תמידן האם מדובר בהטרדה מינית שהייתה כרוכה במגע פיזי או הטרדה מינית בהתנהגות לרבות מילולית.

  בנוסף לפיצוי ללא הוכחת נזק, התובעת אף רשאית לתבוע בגין נזקיה בפועל בשל ההטרדה המינית וזאת ללא הגבלת סכום. כך למשל ניתן לתבוע עבור הוצאות לטיפול נפשי, כאב ונזק נפשי וכיוצ"ב.

  בפסק דין מאוקטובר 2010, קבע בית הדין הארצי לעבודה כי ניתן לפסוק פיצוי סכום מירבי על כל מעשה הטרדה מינית במקום העבודה, וזאת בהתאם לשיקול דעתו של בית הדין ובהתאם לנסיבותיה של ההטרדה המינית. פסק דין זה פתח את הפתח לקבלת פיצוי ללא הוכחת נזק עבור כל פעם שהתרחשה הטרדה מינית בעבודה. מכיוון שכך, תיאורטית, סכום הפיצוי יכול להיות גבוה ביותר.

  יש לשים לב, שבאותו פסק דין אף  נקבע כי במקרים מסוימים בית הדין יראה התייחסויות מיניות חוזרות אף יותר משתיים כאילו מדובר במעשה אחד.

  משרדה של עורכת הדין אתי חסיד ניסיון רב בייצוג תובעים ונתבעים בגין הטרדה מינית בעבודה. המשרד מעניק שירות אישי, דיסקרטי ומקצועי. 

  שתף

  לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית בתשלום

  מלאו את הפרטים וניצור קשר בהקדם
   פיצוי על הטרדה מינית

   לתובעת בגין הטרדה מינית יש שתי אפשרויות חלופיות לתבוע פיצוי: האחת להוכיח את נזקיה באמצעות הבאת ראיות או לחילופין לתבוע פיצוי  עונשי ללא הוכחת נזק בסך של 120,000 ₪ על כל מעשה של הטרדה מינית. זהו הסדר חריג לדיני הנזיקין שמטרתו להקל על המתלוננת ולקבל פיצוי גם מבלי שיהיה עליה להוכיח שנגרמו לה נזקים ממשיים, כמו הפסד השתכרות, נזקים גופניים או נפשיים וכו'. סכום הפיצוי שייפסק תלוי בשיקול דעת בית המשפט ובנסיבות המקרה. כאשר מדובר בהטרדה מינית מתמשכת ולא חד פעמית בית המשפט ייטה לפסוק פיצוי עונשי מכסימלי. במקרים חריגים כאשר מדובר בהטרדה מינית בעלת אופי פלילי חמור כגון אינוס, בית המשפט עשוי אף לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק בשל כל מעשה הטרדה. בכל אופן, כל מקרה נשקל לגופו בהתאם לנסיבותיו. נפסק כי במקרים בהם מוכחת הטרדה המינית יש לפסוק הוצאות משפט משמעותיות לטובת התובעת, וזאת גם בשל אופיו, משכו  ומורכבותו של ההליך.

   מהי הטרדה מינית?

   הטרדה מינית היא התנהגות מילולית או פיזית בעלת אופי מיני שבו אחד הצדדים אינו מסכים לה מרצונו החופשי, כגון: סחיטה בעלת אופי מיני, מעשים מגונים, הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, התייחסויות מיניות חוזרות לאדם, התנהגות מבזה ומשפילה לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית.

   האם רומן בעבודה בין עובדת לבין הממונה עליה – מהווה הטרדה מינית?

   הנחת הבסיס היא שקשר מיני בין עובדת לבין הממונה מהווה ניצול יחסי מרות, ונטל ההוכחה עובר לממונה על מנת להוכיח שמדובר במערכת יחסים זוגית אמיתית ולא בניצול יחסי מרות. לפיכך, ככל שמדובר בקשר מיני בלבד ולא במערכת יחסים זוגית אמיתית, ייחשב הדבר הטרדה מינית. הרציונל הוא שהעובדת לא יכולה להתנגד באופן חופשי מחשש שיבולע לה ולכן הסכמתה לקיים את הקשר המיני לאו הסכמה היא. במקרה שמדובר ברומן אמיתי על הממונה להפסיק את יחסי המרות, כלומר לחדול מלהיות הממונה, ולדווח על הקשר.

   מה לעשות אם הוגשה נגדי תלונה על הטרדה מינית בעבודה וזומנתי לבירור בקשר להטרדה מינית?

   רצוי מאוד לקבל ייעוץ משפטי, אם ניתן לפני הזימון לבירור. במהלך הייעוץ ניתן יהיה לברר עד כמה התלונה אכן מהווה הטרדה מינית על פי החוק והאם ניתן להתגונן כנגד התלונה. קיימת אי בהירות רבה בקשר להגדרה של הטרדה מינית. לא כל התנהגות בעל אופי מיני עולה כדי הטרדה מינית. בית המשפט קבע בעבר ש"אוי לנו, אם גבר הרוצה להניח יד על כתפה של אישה כדי לחזר אחריה, יידרש להגיש בקשה בכתב 30 יום מראש". האווירה הציבורית כיום בקשר להטרדה מינית טעונה מאוד ולעתים יש נטייה לייחס הטרדה מינית גם כאשר מדובר בהתנהגויות טבעיות הנעדרות אופי מיני. כך למשל ייצגתי רופא בכיר שנטען כלפיו שהטריד מינית פציינטית במהלך בדיקה הואיל ופתח לה את החזיה בלי רשות. גם אם נניח שהיה על הרופא להתנהג בנימוס ובעדינות ולבקש את רשותה של הפציינטית לפני פתיחת החזייה, לא היה שום דבר מיני במעשה שנעשה לצורך בדיקה רפואית. צריך להבין שתכלית החוק למניעת הטרדה מינית איננה להפוך את היחסים בין המינים לסטריליים גם לא לשמור על המוסר או על הצניעות.

   מה ייחשב ללשון הרע?

   לפי סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע, לשון הרע היא דבר שפרסומו יכול להשפיל אדם, לבזותו, לפגוע בעבודתו, או לפגוע בו בשל מאפיינים שאינם בשליטתו (גזעו, נטייתו המינית, מינו, דתו וכדומה) או בגין התנהגותו.

   מדובר בהגדרה רחבה ביותר. עילת התביעה לפי חוק איסור לשון הרע מתגבשת ברגע שמתקיימים שני תנאים מצטברים: (1) פורסם ביטוי, כמשמעות המונח "פרסום" בסעיף 2 לחוק, כלומר הביטוי הגיע לאדם אחד זולת הנפגע (2) תוכן הביטוי שפורסם עלול לפגוע בשמו הטוב של מי שהביטוי עוסק בו.

   האם אפשר לתבוע על תלונת שווא במשטרה?

   כעיקרון, התשובה היא כן. הכלל הוא שתלונות אשר הוגשו לרשות מוסמכת כמו המשטרה בתום לב יזכו להגנה מפני תביעות לשון הרע בהתאם להגנה שבסעיף 15(8) לחוק איסור לשון הרע.

   בשנים האחרונות, בתי המשפט צמצמו את תחולת הגנת תום הלב ואף עקפו את ההגנה הרחבה שהעניקה בעבר ההלכה למגישי תלונות השווא, בהחילם מבחנים אובייקטיביים בהתאם לנסיבות המקרים הספציפיים. לפיכך, שלא כבעבר, כיום אפשרי לנפגע, במידה והתלונה מתבררת כתלונת סרק, להגיש תביעה משפטית בעילת לשון הרע בגין הפגיעה בשמו הטוב.

   האם ניתן לתבוע מבעל אתר האינטרנט לגלות זהות של משמיץ מתחזה?

   במצב המשפטי הנהוג היום בישראל, עד שיחוקק חוק שיסדיר עניין זה, לא ניתן לחייב בעל אתר לחשוף זהות משמיץ מתחזה. מנהל האתר איננו שקול לעורך אמצעי התקשורת המסורתיים כמשמעותם בחוק איסור לשון הרע, ולכן לא נושא באחריות כך קבע ביהמ"ש העליון, בהעדיפו את ההגנה על הפרטיות על פני שמו הטוב של הנפגע.

   לצערנו, בהעדר כל נורמה מחייבת בעניין, נוצר למעשה מצב של הפקרות מוחלטת שמונעת מהנפגע להיפרע מהפוגע. עם זאת, הנפגע רשאי להיפרע מבעלי האתר, שאחריותו מתגבשת עם קבלת בקשה להסיר את הפרסום.

   דילוג לתוכן